Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki Wczesnego Wykrywani Raka Szyjki Macicy

Strona główna » Aktualności » Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki Wczesnego Wykrywani Raka Szyjki Macicy

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi


 

Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach jako Wojewódzki Ośrodek Koordynujący zaprasza na bezpłatne badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

 

Każdego roku w Polsce raka piersi wykrywa się u 10 tysięcy kobiet. Liczba ta stale rośnie. Chorują przeważnie kobiety około 50 roku życia. Im starszy wiek, tym większe prawdopodobieństwo występowania nowotworu. Wcześnie wykryte zmiany pozwalają na wyleczenie około 90% chorych. Niestety w Polsce uzyskuje się niższe wyniki wykrywalności choroby, związane ze zbyt późnym jej wykryciem.

 

Co to jest mammografia?

Mammografia jest badaniem nieinwazyjnym. Polega na prześwietlaniu piersi promieniami Roentgena. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki o średnicy nawet 2-3 mm, a także inne zmiany w piersi w bardzo wczesnym etapie, niemożliwe do wykrycia podczas samobadania.

 

Kto się może zbadać?

Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat z ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym, które nie miały w okresie poprzednich dwóch lat wykonanego takiego badania.

 

Jak wziąć udział w badaniu

Panie z wyżej wymienionego przedziału wiekowego mogą zgłosić się, bez skierowania, do jednostki uczestniczącej w realizacji programu.

 

Szczegółowy opis Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz wykaz jednostek wykonujących mammografię w naszym województwie znajduje się na stronie: www.raksutka.org

 

Kontakt i informacje

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący:

tel.: (32) 278 9673

fax: (32) 231 3512

e-mail: biuroWOK-P@io.gliwice.pl

 

 

Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy


Wojewódzki Ośrodek Koordynujący mieszczący się w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach zaprasza do placówek uczestniczących w realizacji programu na bezpłatne badania cytologiczne w ramach Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macic.

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce - stanowi 10,7 % nowotworów u kobiet.

 

Szacuje się, że rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet i ok. 2.000 umiera z tego powodu. Każdego roku w Polsce notuje się około 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 tysięcy kobiet oraz około 7 zgonów na 100 tysięcy z jego powodu.

W innych krajach europejskich wskaźnik ten jest znacznie niższy (nawet 10-krotnie).

Kto może się zbadać?

Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat z ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badania cytologicznego.

 

Jak wziąć udział w badaniu 

Panie z wyżej wymienionej grupy zgłaszają się, bez skierowania, do placówki uczestniczącej  w realizacji programu.  

Lekarz na podstawie wywiadu (rozmowa dotycząca m.in. występowania nowotworów w rodzinie, przyjmowanych środków antykoncepcyjnych) ocenia ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy i pobiera materiał do badania cytologicznego.

Pacjentki osobiście odbierają jego wynik w placówce zdrowia gdzie wymaz został pobrany.

W razie konieczności, w późniejszym terminie, wykonane zostanie badanie szczegółowe (kolposkopia, badanie histopatologiczne wycinków).


Badania wykonywane w ramach programu są bezpłatne 

Dokładny opis programu, lista palcówek wykonujących nieodpłatnie badania oraz praktyczny poradnik dla pacjentek znajduje się na stronie:  www.rakszyjki.org

 

Kontakt i informacje 

 

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący: 

tel. (32) 278 9758

email: biurowok-sm@io.gliwice.pl

 

czytano: 2374 razy

autor: kroczyce.pl

data dodania: 2012-05-31 12:38:18

Linki
 • WYKAZ PODMIOTÓW PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE OPRÓŻNIANIA ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH I TRANSPORCIE NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH NA TERENIE GMINY KROCZYCE
 • Agro market24
 • Ochrona powietrza
 • mikroopday.pl
 • Program Rodzina 500+
 • Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
 • LKS SKALNIAK Kroczyce
 • WKU Będzin
 • Gimnazjum w Kroczycach
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach
 • Przedszkole Publiczne w Kroczycach
 • Szkoła Podstawowa w Pradłach
 • Lokalna Grupa Działania PERŁA JURY
 • Szkoła Podstawowa w Kroczycach
 • Dom Kultury w Kroczycach

Urząd Gminy Kroczyce
ul. Batalionów Chłopskich 29, 42-425 Kroczyce

tel.: (34) 315 21 50-5
e-mail: kroczyce@kroczyce.pl

Informator turystyczny
 • kos1188
 • pom1188
 • 800pxwidok_podlesic_z_gory_zborow239
 • zdjecie0451828
 • zdjecie0381828
Serwis internetowy Urzędu Gminy Kroczyce zaprasza na Jurę Krakowsko - Częstochowską. Na stronie znajdziecie Państwo przydatne informacje na temat gminy takie jak: atrakcje, hotele, agroturystykę, galerę zdjęć, zabytki, ważne adresy.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna