Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Gmina Kroczyce

kroczyce.pl

Perła Polskiego Krajobrazu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

ZAPROSZENIE NA XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Górali Karpackich w Koszeniu Łąki

Opis Międzynarodowych Mistrzostw Górali Karpackich w Koszeniu Łąki

Nazwa wydarzenia: XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Górali Karpackich w Koszeniu Łąki.

Miejsce Realizacji: Jest takie miejsce w Gminie Brenna, górujące nad doliną Leśniczanki, otoczone lasami i groniami, gdzie  znajduje się urokliwy przysiółek nazwany Malinka. Miejsce, które co roku przyciąga coraz więcej miłośników aktywnego wypoczynku i turystyki. Bajkowy świat, w którym można spotkać pasące się krowy, konie, owce to miejsce  to Gospodarstwo Agroturystyczne u Gazdy. z zagrodą edukacyjną, obfitująca w wydarzenia związane z kulturą pasterską i dziedzictwem kulturowym beskidzkiej wsi.

Właśnie tam odbywa się słynne koszenie łąki: Brenna Leśnica, ulica Malinka 5. Gospodarstwo Agroturystyczne u Gazdy. https://maps.app.goo.gl/SGN2YerkHRgXLptPA

 

Data: 14 lipca 2024 roku.

Godzina rozpoczęcia : 13.30 - część oficjalna otwarcia Mistrzostw przez Wicemarszałka Województwa Śląskiego Grzegorza Boskiego. Rozpoczęcie zapisów do konkurencji dojenia dla dzieci, toczenia bala oraz konkurencji głównej koszenia łąki 13.00

Opis wydarzenia

Projekt jedyny taki w województwie śląskim i jeden z niewielu w skali kraju. Ma ogromne znaczenie w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego wsi i wzmacniania więzi zarówno małych społeczności lokalnych jaką jest Gmina Brenna jaki i całego regionu Śląska Cieszyńskiego. Tu co roku spotykają się ludzie kultury z różnych regionów etnograficznych, animatorzy i  przedstawiciele władz.

Mistrzostwa mają już swoją historię, odbywają się od 17 lat przyciągając co roku rzesze mieszkańców subregionu południowego województwa śląskiego i turystów.   Projekt realizowany jest w bajkowej scenerii na wysokości 800 m, na stokach Hali Jaworowej. Miejsca ważnego rozwoju pasterstwa w subregionie południowym. Piękne hale i łąki, wspaniałe krajobrazy, gospodarstwo agroturystyczne i edukacyjnego, pasące się owce, krowy i konie. Mistrzostwa to nie tylko konkurencje to także pokazy, warsztaty, animacje i występy kapel regionalnych. Prezentujemy dziedzictwo kulturowe wsi Beskidu Śląskiego i kultury pasterskiej. Podczas wydarzenia odbywają się  pokazy klepania kosy, bruszenia, grabienia, stawiania w orstwie, noszenia w dzichtach. Prezentujemy również tradycje kulinarne naszego regionu, potrawą z której słynie Gazda Andrzej Cieślar są placki z blachy z wyrzoskami oraz gulaszem baranim i baraniną. Niezwykle ważnym elementem projektu jest możliwość wzięcia udziału przez odbiorców we wszystkich konkurencjach, pokazach i warsztatach za wyjątkiem samego koszenia łąki, które dedykujemy tylko osobom pełnoletnim. Projekt ma charakter interaktywny.

Spróbujmy przenieść się w świat wyobraźni. Przed oczami mamy przepiękną halę na tle panoramy Kotarza, Hali Jaworowej czy Trzech Kopców Wiślańskich. Przy nieskoszonej części  hali stoją kosiarze brusząc swoje kosy a z boku dochodzi muzyka w wykonaniu kapeli regionalnej. Spora część z nich w strojach regionu, a w powietrzu zapach świeżo skoszonej trawy. Ten obraz chyba warto zobaczyć na żywo.

 Mistrzostwa to również edukacja i rekreacja. Stroje ludowe, gwara i muzyka regionu, autentyczne pokazy prac polowych, instrumenty pasterskie. Mamy do zaoferowania również warsztaty z malowania zabawki ludowej i obróbki wełny oraz animacje pod kątem pasterstwa.

Głównym celem projektu jest zachowanie od zapomnienia czynności związanych z sianokosami, popularyzacja i ożywianie tradycji dotyczących prac polowych oraz życia codziennego na  wsi a więc dziedzictwa kulturowego wsi i kultury pasterskiej. Odtworzenie sianokosów i prac gospodarskich poprzez warsztaty, konkursy, pokazy i obrzędy.

 

Program wydarzenia

 • 13.00 : rozpoczęcie zapisów uczestników poszczególnych konkurencji ( konkurencja dojenia kozy i krowy dla dzieci, konkurencja toczenia bala na specjalnie wyznaczonym torze dla trzyosobowych zespołów, koszenie łąki kosą ręczną).
 • 13.30 : Uroczyste otwarcie XVIII Międzynarodowych Mistrzostw Górali Karpackich w Koszeniu Łąki (otwarcia dokona Wicemarszałek Województwa Śląskiego Grzegorz Boski wraz z przedstawicielami władz).
 • 13.45: Przerwa muzyczna wraz rozpoczęciem warsztatów dla odbiorców (warsztaty z malowania zabawki ludowej prowadzone przez mistrza tradycji ze Stryszawy, warsztaty filcowania i obróbki wełny prowadzone przez przedstawicieli Koziej Zagrody);
 • 14.15: otwarcie konkurencji dla dzieci w dojeniu kozy i krowy wraz z pokazami dojenia.
 • 15.30: wręczenie nagród wraz z rozpoczęciem pokazów sianokosów;
 • 15.45 : pokazy klepania kosy, bruszenia, grabienia, stawiania w orstwie, noszenia w dzichtach.
 • 16.30 rozpoczęcie konkurencji głównej – koszenie łąki,
 • 17.45: wręczenie nagród w konkurencji głównej – koszenie łąki
 • 18.00: rozpoczęcie konkurencji toczenia bala;
 • 18.45: wręczenie nagród;
 • 18.50: zakończenie Mistrzostw, biesiada z kapelą regionalną.

Patronaty:

 1. Patronat Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi
 2. Patronat Starosty Cieszyńskiego Janiny Żagan,
 3. Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr hab. Rafała Żelaznego.

Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach promocji Wojewódzkiego Programu Owca Plus do Roku 2027.

Partnerem projektu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Patronat medialny:

TVP 3 Katowice, Radio Katowice, Dziennik Zachodni, OX.PL, Wieści z nad Brennicy, Portalox.

 

 

10

LIP

2024

56

razy

czytano

4/1356

kroczyce.pl

Najnowsze aktualności

Wirtualny spacer

Logo serwisu.

iTV Kroczyce

Logo serwisu.

Nagrania z sesji

Logo serwisu.

Fotowoltaika

Logo serwisu.

Ważne linki

System informacji przestrzennej

Informacje o planowanych pomiarach PEM

SOW System Obsługi Wsparcia

ePUAP

Zdjęcie:
Logo serwisu.

Kroczyce

Perła Polskiego
Krajobrazu

Zdjęcie:
Zdjęcie:

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.