Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Gmina Kroczyce

kroczyce.pl

Perła Polskiego Krajobrazu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

LEGIONELLA! Czai się w wodzie!Co to jest Legionella?

LEGIONELLA! Czai się w wodzie!Co to jest Legionella?

Legionella to rodzaj bakterii, która bytuje w ciepłej wodzie o temperaturze od 20⁰C do 50⁰C. Rozwija się i namnaża biofilmie. Najpopularniejszym gatunkiem bakterii jest Legionella pneumophila, która powoduje choroby układu oddechowego zwane zbiorczo legionellozą.Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje legionellozy:Gorączka PontiacGorączka Pontiac jest samoograniczającą się chorobą powodującą objawy grypopodobne. Okres wylęgania objawów w tej postaci zakażenia Legionella pneumophila wynosi od kilku godzin do 3 dni.Chory zgłasza: gorączkę, dreszcze, trudności w oddychaniu, suchy uporczywy kaszel, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy. Mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów oraz biegunki. Objawy utrzymują się około 2–5 dni i samoistnie ustępują.

Legionellozowe zapalenie płuc (choroba legionistów).Choroba legionistów to ciężkie zapalenie płuc z często występującymi powikłaniami narządowymi. Okres wylęgania tej postaci legionellozy wynosi od 2 do 10 dni, czasem nawet 3 tygodnie. Początkowo występują bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe, do których dołącza się wysoka gorączka z dreszczami oraz objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Kaszel początkowo jest suchy, uporczywy, po pewnym czasie zmienia charakter na wilgotny, z wykrztuszaniem plwociny, niekiedy podbarwionej krwią. Ponadto występować mogą duszność oraz bóle w klatce piersiowej. Choroba legionistów postępuje bardzo szybko. Brak podjętego leczenia może prowadzić do niewydolności oddechowej i wielonarządowej, a objawy choroby utrzymują się nawet przez wiele tygodni. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o legionellozie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.Choroba nie przenosi się pomiędzy ludźmi. Zakażenie bakteriami Legionella następuje w wyniku wdychania aerozoli – mikroskopijnych, niedostrzegalnych gołym okiem kropelek wody, zawierających bakterie, zawieszonych w powietrzu.

ABY DOSZŁO DO ZAKAŻENIA, BAKTERIE MUSZĄ DOSTAĆ SIĘ DO DRÓG ODDECHOWYCH. PICIE SKAŻONEJ BAKTERIAMI WODY NIE PROWADZI DO ZAKAŻENIA. Podczas picia wody do zakażenia może dojść jedynie w przypadku zakrztuszenia się i aspiracji płynu do dróg oddechowych.Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci, osoby starsze oraz osłabione przez inne dolegliwości.Istnieje wiele gatunków Legionelli, jednak najbardziej niebezpiecznym dla ludzi jest bakteria Legionella pneumophila.Na szczęście w większości przypadków zarażenie legionellą nie jest groźne. Szacuje się, że aż 90% osób dorosłych miało w swoim życiu kontakt z tą bakterią i przeszło zarażenie łagodnie lub bezobjawowo.Gdzie występuje Legionella? Bakterie z rodzaju Legionella można spotkać w środowisku zarówno naturalnym, jak i sztucznym. Legionella pojawiaja się między innymi w naturalnych zbiornikach wodnych oraz glebie, jednak kontakt z bakteriami w ww. okolicznościach niezwykle rzadko może doprowadzić do skażenia.Człowiek jest narażony na rozwój legionellozy przede wszystkim w sytuacji, gdy zetknie się z Legionellą obecną w sztucznych środowiskach wodnych, takich jak instalacja wodna.Poza instalacjami wodociągowymi, powszechnymi źródłami skażeń Legionellą mogą być wszelkie urządzenia wytwarzające aerozol wodny, takie jak:urządzenia i systemy klimatyzacyjne,wanna z hydromasażem,fontanna,jacuzzi,wieże chłodnicze,urządzenia medyczne wspomagające oddychanie, takie jak inhalator.Warunki sprzyjające rozwojowi Legionelli.Bakterie Legionella najszybciej namnażają się w określonych warunkach.  Do najistotniejszych czynników, które sprzyjają zwiększeniu liczby jej kolonii, należą:ciepłe środowisko wodne (powyżej 20°C)środowisko ze stojącą wodą lub kondensacją pary wodnej,całkowity brak bądź ograniczony przepływ wody,występowanie ślepo zakończonych odcinków przewodów,osadzenie kamienia na rurach instalacji, co także sprzyja powstaniu biofilmu.Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?Regularne czyszczenie i dezynfekcja urządzeń natryskowych w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, należy odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniemy z niej korzystać.Okresowe opróżnianie i przepłukiwanie urządzeń grzewczych, zgodnie  z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadanie na dnie i ściankach zanieczyszczeń.Jeśli to możliwe należy zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.Jakie są metody zwalczania Legionelli?Wyróżniamy wiele rozwiązań, które mniej lub bardziej skutecznie przyczyniają się do eliminacji bakterii z rodzaju Legionella w wodzie. W Polsce do najpopularniejszych metod zwalczania Legionelli należy między innymi:dezynfekcja termiczna instalacji c.w.u.,czyszczenie i dezynfekcja chemiczna,dezynfekcja wody lampami UV,dawkowanie do wody dwutlenku chloru,instalacja urządzenia dawkującego do wody jony srebra i miedzi.Opracowano na podstawie materiałów Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

09

SIE

2024

88

razy

czytano

39/1439

kroczyce.pl

Najnowsze aktualności

Wirtualny spacer

Logo serwisu.

iTV Kroczyce

Logo serwisu.

Nagrania z sesji

Logo serwisu.

Fotowoltaika

Logo serwisu.

Ważne linki

System informacji przestrzennej

Informacje o planowanych pomiarach PEM

SOW System Obsługi Wsparcia

ePUAP

Zdjęcie:
Logo serwisu.

Kroczyce

Perła Polskiego
Krajobrazu

Zdjęcie:
Zdjęcie:

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.