Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Gmina Kroczyce

kroczyce.pl

Perła Polskiego Krajobrazu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

KONTROLE PALENISK DOMOWYCH

Podstawą prawną prowadzenia kontroli indywidualnych urządzeń grzewczych jest art. 379 ust. 1 Ustawy Prawo ochrony środowiska [POŚ], z którego wynika, że wójt sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym jego właściwości. Kontrole palenisk w gminach prowadzone są przez pracowników urzędu, zawsze jednak na podstawie odpowiedniego upoważnienia udzielonego przez Wójta.

Samorządy gminne mają obowiązek prowadzić kontrole instalacji spalania paliw stałych po ogłoszeniu alarmowym poziomu II oraz poziomu III, jak to miało miejsce w dniu wczorajszym na terenie miejscowości Podlesice. Jednak kontrole mogą być przeprowadzane w sposób rutynowy oraz po zgłoszeniu nieprawidłowego spalania paliw stałych na danej posesji. W kontekście przeprowadzonych kontroli najważniejszym obowiązkiem w zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z niskiej emisji należy obowiązek przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej oraz kategoryczny zakaz spalania odpadów.

Podczas kontroli urzędnicy gminny są uprawnieni do wstępu na teren nieruchomości wraz
z niezbędnym sprzętem przez całą dobę. Urzędnik ma prawo przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych. Może też żądać pisemnych lub ustnych informacji. W kompetencji urzędnika nie jest wystawianie mandatów karnych. Urzędnik jedynie może poinformować mieszkańca o zaistniałych nieprawidłowościach i o ewentualnej ponownej kontroli. Naruszenie przepisów uchwały antysmogowej stanowi jednak wykroczenie, o którym mowa w art. 334 POŚ zagrożone karą grzywny, która na terenie naszej gminy może w drodze mandatu karnego wydać funkcjonariusz Policji.

Drodzy Mieszkańcy prowadzone kontrole wynikają z troski o środowisko, w którym żyjemy. Dlatego serdecznie dziękujemy osobom, które ze zrozumieniem przyjmują pracowników Urzędu wykonujących swoje obowiązki. Jednocześnie prosimy pamiętać, że niechęć wpuszczenia Urzędnika może oznaczać konsekwencje prawne i wszczęcie postępowania w tej sprawie. Urzędnicy będę zmuszeni zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa polegającego na utrudnianiu i udaremnianiu kontroli na podstawie art. 225 Kodeksu karnego.

 

 

 

12

STY

2024

254

razy

czytano

15/1257

kroczyce.pl

Najnowsze aktualności

Wirtualny spacer

Logo serwisu.

iTV Kroczyce

Logo serwisu.

Nagrania z sesji

Logo serwisu.

Fotowoltaika

Logo serwisu.

Ważne linki

System informacji przestrzennej

Informacje o planowanych pomiarach PEM

SOW System Obsługi Wsparcia

SEKAP

ePUAP

Zdjęcie:
Logo serwisu.

Kroczyce

Perła Polskiego
Krajobrazu

Zdjęcie:
Zdjęcie:

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.